Anaokuluna Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

Anaokuluna Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

Anaokuluna Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

Okul sürecinin başlaması çocukta stres yarattığı ölçüde, belki de daha fazla anne-babaları etkilemektedir. Anne-babaların bu süreçte neler yapması gerektiği ile ilgili önerilerimizle bu durumu daha rahat geçirmenizi sağlamak istemekteyiz.

  •  Çocuğunuzun, okul hakkındaki düşüncelerini sorunuz.
  •  İhtiyaç dâhilinde, okul için alınması gereken eşyalarını beraber seçiniz.
  •  Uyku saatini, okulların başlamasından iki hafta öncesinden ayarlamaya çalışınız.
  •  Çocuğunuz ile okulu daha önceden görmeye gidiniz. Sınıflarda yapabileceği uygulamalar ile ilgili çocuğunuza bilgi verilmesini sağlayınız.
  •  Okulu, bir mecburiyetmiş gibi anlatmak, onun okul hakkında olumsuz düşünmesine neden olacağından okulda yapacağı/sahip olacağı şeyler (yeni arkadaş ilişkileri, maketler, oyunlar, tiyatro oyunları vb.) hakkında bilgi veriniz.
  •  'Sen artık büyüdün.' gibi cümleler ile büyümenin negatif yönlerine vurgu yapmak yerine büyüdüğü için yapabileceği aktivitelere/kararlara vurgu yapınız. Örnek, 'Sen artık büyüdün tişörtü giyemezsin.' yerine, 'Seninle beraber, okulda giyebileceğin farklı tişörtler alabiliriz.' gibi.

Yukarıda önerilerimiz ile birlikte, okuldan önceki gün ister istemez hem siz hem de çocuğunuz endişelenmeye başlayabilir. Bu durumun normal olduğunu ve özellikle sizin bu konuda yapıcı olmanız gerektiğini unutmayın.

Pazar günü (okulun başlamasından bir gün önce) okul saatiyle aynı olacak şekilde kalkınız ve kahvaltınızı ediniz. Gün içerisinde, çocuğunuzla onun ve sizin okul hakkındaki düşüncenizden konuşun. Onu, anladığınızı gösteren cümleler kurmaya çalışın. Cümleleriniz eğer ki, onun üzerinde etkisiz kalması gibi bir durum söz konusu olursa bu sizi sıkıntıya düşürmesin. Çünkü bu yaş çocuğunda olağan olduğu için basit cümleler ile anlatmaya çalışın. Okulun başlamasıyla birlikte öğreneceği bilgilerden, katılacağı etkinliklerden bahsediniz. Ayrıca okul hakkında -okula daha önce geldiği düşünülürse- aklında neler kaldığı, nelere dikkat ettiği gibi konuşma yapınız. Akşam, uyku saatinden yarım saat öncesinde odasına gidiniz ve yarın okulda giyeceği kıyafetleri beraber seçiniz. Okul çantasını beraber hazırlayınız. Yatağa girdikten sonra ise bulabilirseniz okulun ilk günü konulu bir hikâye okuyunuz. Okuma bitiminde yarın yapılacaklar hakkında konuşup plan yapınız. Ertesi sabah erken kalkacağı için, okulda nelerle karşılaşabileceğinden konuşunuz. Sabah, çocuğunuzu mutlu bir şekilde uyandırınız. Endişenizin ona yansıyacağını unutmayınız. Kahvaltısını, yaptıktan sonra evden çıkınız. Okula geldiğinizde sakin olunuz ve çocuğunuzda endişe uyandıracak konuşmalardan ve davranışlardan kaçınınız. Ona güzel bir gün geçireceğini ve onu okuldan sonra alıp eve gideceğinizi söyleyiniz. Sınıf öğretmenine çocuğunuzu teslim ettikten sonra vedalaşınız; eğer ki çocuğunuz sınıf içerisindeki aktiviteyle ilgilenmeye başladıysa ona kendinizi göstermemeye çalışınız. Okul çıkışında onu aldığınızda ise gününün nasıl geçtiğini ve yeni tanıştığı kişilerin kimler olduğunu sorunuz.

Not: Çocuğunuz, ilk gün sizden ayrılma konusunda sıkıntı yaşayabilir. Bu konuda endişelenmeyiniz. Birçok anne-babanın yaşadığı bir durum olduğunu unutmayınız. Bu konuda en doğru yaklaşım için okul psikolojik danışma servisinden destek alabilirsiniz.

Özel Öğrenme Güçlüğü (Disleksi) Nedir?

 3 Kasım 2018 Cumartesi

Çocuğun okuma yazma yeteneklerinde, aritmetik işlem ve dinleme becerilerinde normal seyre göre farklı seyretmesidir.

Devamı

Otizmle İlgili 10 Yanlış Bilgi

 3 Kasım 2018 Cumartesi

Otizm hakkında çok çeşitli düşünceler ortalıkta dolaşıyor. Yanlış anlaşılmaları önlemek için otizm hakkındaki en önemli 10 yanlışı tanıyalım.

Devamı

Sipina Bifida Nedir?

 3 Kasım 2018 Cumartesi

Sipina Bifida ayrık ya da açık omurga anlamına gelir.

Devamı

Anaokuluna Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

 31 Ağustos 2018 Cuma

Anaokuluna Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

Devamı

Okul başarısını artırmak için ailelere öneriler

 30 Ağustos 2018 Perşembe

Yalnızca akademik başarı, insan hayatı için yeterli değildir. Başarıyı, kişinin o an bulunduğu noktadan bir adım daha ileriye gidebilmesi olarak algılamak gerekir.

Devamı

Öğretmenin Rolleri

 22 Ağustos 2018 Çarşamba

Öğretmen; öğrenmeyi kılavuzlayan ve sağlayan kişidir. Okulda öğrenciye en yakın kişi öğretmendir. Öğretmen sadece bilgi kaynağı değil, aynı zamanda tutum ve davranış yansıtıcısı olmalıdır.

Devamı
WhatsApp Hattı
0 533 020 20 33